Coś innego, coś lepszego?


12 czerwca 2011


Python to język programowania coraz częściej wybierany przez programistów aplikacji webowych.

Z Django i Pythonem spotkałem się już w 2009 roku. Jednak oprócz stworzenia prostych przykładów i przerobieniu tutoriala Django nie miałem czasu aby rozwijać się w tym kierunku. Postanowiłem także wtedy, że nie odstawię tych technologi i kiedyś do nich powrócę.

Python to język programowania, którego jednym z obszarów zastosowań (obok aplikacji okienkowych, programowania gier, wykorzystania w obliczeniach itp.) stał się także Internet. Oprócz uniwersalności Python posiada inną ogromną zaletę: łatwą do przyswojenia składnię. Największym problemem, podczas nauki Pythona, może okazać się przyzwyczajenie do stosowania klamer oraz średników. Elementy te nie występują w Pythonie. Aby nauczyć się Pythona nie trzeba kupować, żadnych książek. Doskonała dokumentacja oraz darmowe książki w zupełności wystarczą. 

Podobnie jak dla PHP, także dla Pythona, istnieje kilka frameworków przyśpieszających tworzenie aplikacji webowych: Pylons, web2py, Django oraz wiele innych. Django posiada wiele zalet: wydajność, obsługa wielu silników baz danych, łatwość generowania panelu administracyjnego, system cache`owania, wbudowany system ORM oraz serwer do testowania.

Wykorzystując IDLE, Aptana Studio oraz Eclipse (PyDev) można w łatwy sposób tworzyć skrypty w Pythonie. Niektóre zintegrowane środowiska programistyczne posiadają wsparcie także dla Django. 

Wielu programistów twierdziło, że Python i Django znacząco przyczynią się do zmniejszenia roli jaką odgrywa PHP. Mają rację lecz nowości wprowadzane w PHP oraz nowe wersje frameworków (Symfony 2, Zend Framework 2 itd.) wydłużą lub zatrzymają ten proces. 

Liczba hostingów wspierających Django, w Polsce, nie jest zadowalająca. Dostęp do shella, konfiguracji serwera www oraz inne przeszkody sprawiają, że hosting taki nie jest tani. Liczba projektów tworzonych w Django jak i liczba programistów piszących w Python także przyczynia się do takiego stanu. Jeżeli chcemy uruchomić swoją aplikację stworzoną w Django, po spełnieniu wymagań, możemy uruchomić ją na platformie Google App Engine.
 


Na laboratoriach z przedmiotu "Metody optymalizacji" postanowiłem, że wszystkie algorytmy napiszę za pomocą Pythona. Cel osiągnąłem w 100%. Pisanie w Pythonie sprawia mi wiele frajdy i chciałbym swoją przyszłość związać właśnie z tym językiem programowania. Python, Django oraz Symfony 2 (ze względu na rynek pracy w Polsce) to moje główne cele na najbliższą przyszłość.

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Isaac Asimov - "Ja, Robot"


Klasycznie o Trzech Prawach Robotyki

Aphex Twin - SAW 85-92


Czy "Selected Ambient Works 85-92" to naprawdę najlepszy album IDM?

Raport sportowy #8


Zdjęcie: Luke Stackpoole, Unsplash

Raport sportowy #3


Zdjęcie: Pietro De Grandi, Unsplash

Django REST framework and AngularJS


Tutorial prezentujący wykorzystanie Django REST framework oraz AngularJS. Repozytorium dostępne ...

Symfony 2 - informacje i wrażenia


Symfony 2 miał premierę w ubiegłym roku i przez wiele ...