Coś innego, coś lepszego?


12 czerwca 2011


Python to język programowania coraz częściej wybierany przez programistów aplikacji webowych.

Z Django i Pythonem spotkałem się już w 2009 roku. Jednak oprócz stworzenia prostych przykładów i przerobieniu tutoriala Django nie miałem czasu aby rozwijać się w tym kierunku. Postanowiłem także wtedy, że nie odstawię tych technologi i kiedyś do nich powrócę.

Python to język programowania, którego jednym z obszarów zastosowań (obok aplikacji okienkowych, programowania gier, wykorzystania w obliczeniach itp.) stał się także Internet. Oprócz uniwersalności Python posiada inną ogromną zaletę: łatwą do przyswojenia składnię. Największym problemem, podczas nauki Pythona, może okazać się przyzwyczajenie do stosowania klamer oraz średników. Elementy te nie występują w Pythonie. Aby nauczyć się Pythona nie trzeba kupować, żadnych książek. Doskonała dokumentacja oraz darmowe książki w zupełności wystarczą. 

Podobnie jak dla PHP, także dla Pythona, istnieje kilka frameworków przyśpieszających tworzenie aplikacji webowych: Pylons, web2py, Django oraz wiele innych. Django posiada wiele zalet: wydajność, obsługa wielu silników baz danych, łatwość generowania panelu administracyjnego, system cache`owania, wbudowany system ORM oraz serwer do testowania.

Wykorzystując IDLE, Aptana Studio oraz Eclipse (PyDev) można w łatwy sposób tworzyć skrypty w Pythonie. Niektóre zintegrowane środowiska programistyczne posiadają wsparcie także dla Django. 

Wielu programistów twierdziło, że Python i Django znacząco przyczynią się do zmniejszenia roli jaką odgrywa PHP. Mają rację lecz nowości wprowadzane w PHP oraz nowe wersje frameworków (Symfony 2, Zend Framework 2 itd.) wydłużą lub zatrzymają ten proces. 

Liczba hostingów wspierających Django, w Polsce, nie jest zadowalająca. Dostęp do shella, konfiguracji serwera www oraz inne przeszkody sprawiają, że hosting taki nie jest tani. Liczba projektów tworzonych w Django jak i liczba programistów piszących w Python także przyczynia się do takiego stanu. Jeżeli chcemy uruchomić swoją aplikację stworzoną w Django, po spełnieniu wymagań, możemy uruchomić ją na platformie Google App Engine.
 


Na laboratoriach z przedmiotu "Metody optymalizacji" postanowiłem, że wszystkie algorytmy napiszę za pomocą Pythona. Cel osiągnąłem w 100%. Pisanie w Pythonie sprawia mi wiele frajdy i chciałbym swoją przyszłość związać właśnie z tym językiem programowania. Python, Django oraz Symfony 2 (ze względu na rynek pracy w Polsce) to moje główne cele na najbliższą przyszłość.

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Potrzeba udokumentowania ...


Sphinx - przykłady wykorzystania generatora dokumentacji. Tworzenie dokumentacji już nigdy ...

Najlepsza książka do nauki Pythona


Moje wrażenia po lekturze "Wprowadzenie. Python" Wydanie IV

Czas na bieg


Powrót do biegania na świeżym powietrzu

South i "Cannot freeze..."


Wpis prezentuje rozwiązanie problemu związanego z South gdy typ pola ...

Coś innego, coś lepszego?


Python to język programowania coraz częściej wybierany przez programistów aplikacji ...

Photek - Modus Operandi


Klasyka drum and bass