Wieczne Blue Lines


14 maja 2016


Artwork: Michael Nash, 3D-Del Naja Ćwierćwiecze jednej z najważniejszych płyt w muzyce

25 lat temu powstała płyta, która przyczyniła się do narodzin gatunku zwanego trip-hopem funkcjonującego także pod nazwą Bristol Sound. Massive Attack w 1991 roku wydali album „Blue Lines”. Połączenie hip-hopu, reggae, rocka, downtempo i Bóg wie czego jeszcze zaowocowało płytą, która zmieniła muzykę na zawsze będąc inspiracją dla innych artystów.

W 2016 świat znowu usłyszał o Massive Attack dzięki „Ritual Spirit EP” oraz trasie koncertowej po Europie. Planowany jest nowy album a polscy fani mogą zobaczyć zespół na koncercie w Krakowie.

Wróćmy jednak do płyty, która uczyniła zespół jednym z najbardziej innowacyjnych zespołów lat 90-tych. Płyta zawiera 9 utworów. Utwory to miks soulu, elektroniki, dub-u, hip-hopu. Obok skrzypiec słyszymy scratche, automat perkusyjny, gitarę basową i inne elementy, których połączenia nie uświadczymy u żadnego innego zespołu.

Oprócz muzyki ważną rolę w twórczości Massive Attack zawsze odgrywają wokale. Na płycie udzielali się wokalnie: Shara Nelson, Tricky (był wtedy pełnoprawnym członkiem zespołu), Horace Andy, Tony Bryan oraz Robert "3D" Del Naja i Daddy G "Grant Marshall". Najjaśniejszym światłem świeci Shara Nelson. Jest obecna w najbardziej rozpoznawalnym utworze płyty „Unfinished Sympathy” a także wielu innych utworach, w których stanowi kontrast do wokalu męskiego pozostałych artystów. Pozostali wokaliści także „odwalili” kawał dobrej roboty: Tricky np. w „Five Man Army” a Horace Andy w „One Love”.

„Blue Lines” to płyta doskonała. Obecnie to moja ulubiona płyta Massive Attack. Nie była pierwszą płytą zespołu, którą poznałem (pierwszy był „Mezzanine”). Podoba mi się w niej takie „analogowe brzmienie”, połączenie prawdziwych instrumentów z elementami elektroniki ale jakieś takie subtelniejsze (być może to przez mniejszy udział gitar) oraz wokale. Najbardziej podoba mi się utwór „Unfinished Sympathy” i pamiętam, że gdy kupiłem kasetę to na magnetofonie ciągle w użyciu był klawisz „rewind”.

Nie ma na albumie słabych momentów. Album został umieszczony przez magazyn Rolling Stone na liście albumów wszech czasów. „Blue Lines” zawsze będzie w mojej „dziesiątce najlepszych albumów” i pozostaje sobie, fanom Massive Attack i zespołowi życzyć aby nowy album także odegrał istotną rolę w historii muzyki.

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Warning: this LDM has ...


Co zrobić gdy GRUB nie może zapisać tablicy partycji do ...

Django. Tworzenie aplikacji sieciowych


Kilka słów o książce napisanej przez Antonio Melé. Czy warto ...

Pierwszy półmaraton - biegaj z głową


Wrażenia z pierwszego półmaratonu i podstawowa rada dla początkujących.

Żywy i martwy kot


Na początku miesiąca swoją premierę miała najnowsza wersja systemu operacyjnego ...

Gitolite + Cgit


Jak uruchomić własny serwer z systemem kontroli wersji Git oraz ...

Schematy finansowe


"Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie". Wrażenia.