The Avalanches - Since I Left You


17 października 2016


Od zawsze fascynowała mnie muzyka tworzona przy użyciu "czarnych krążków" oraz kultura samplowania. "Since I Left You" to jedna z kluczowych płyt z tej kategorii.

Powszechnie uznaje się, że to Dj Shadow z albumem "Endtroducing....." jako pierwszy stworzył płytę w całości zbudowaną z sampli. Podobno składa się ona z ponad 900 sampli. Posiadam ten album i bardzo go lubię. Nie wszystkim jednak może podobać się hip-hop a do tego instrumentalny.

W 2000 roku ukazała się płyta australijskiego zespołu The Avalanches "Since I Left You". Zespół na początku tworzył muzykę podobną do wczesnego Beastie Boys (czyli połączenie muzyki punk z hip-hopem) ale postanowił zmienić formułę i przesunął się w rejony muzyki elektronicznej. "Since I Left You" także, jest zbudowana na samplach - z tą różnicą, że jest ich około 3500.

Od razu zaznaczam, że pomimo, że lubię "Since I Left You" oraz "Endtroducing....." nigdy nie odważę się aby sprawdzić czy podane liczby użytych sampli są prawdziwe.

"Since I Left You" rozpoznawalne jest głównie poprzez singlowe "Frontier Psychiatrist", "Since I Left You" oraz doskonałe wideoklipy obu singli. Płyta zawiera jednak o wiele więcej wspaniałej muzyki: "Radio" , "Electricity" itd. Nie chcę podawać konkretnych utworów, ponieważ cała płyta mi się podoba i zawsze słucham jej w całości. Ktoś, gdzieś, kiedyś napisał, że "Since I Left You" to muzyczny opis podróży i należy ją "pochłaniać" w całości - w 100% zgadzam się z tą opinią.

Podoba mi się w tym albumie właśnie to, że jest zbudowany z ogromnej ilości sampli. Słucham konkretnego utworu i za każdym razem podoba mi się gdy nagle pojawia się jakiś inny dźwięk inny od tego co było wcześniej: jakaś kukułka, koń, parowiec, papugi, przyśpiewki kobiet, skrzypce oraz inne instrumenty, których nazw nie potrafię wymienić.

Płyta posiada momenty spokojniejsze ale także nadające się do klubu. Jeżeli lubicie taki "muzyczny kocioł" to bardzo polecam.

W przyszłości napiszę coś o drugim albumie The Avalanches "Wildflower" wydanym w 2016 roku czyli 16 lat po doskonałym "Since I Left You".

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Raport sportowy #8


Zdjęcie: Luke Stackpoole, Unsplash

Nadchodzi nowe


Opis dokonanych zmian w aplikacji oraz zapowiedź przyszłych modyfikacji oraz ...

Raport sportowy #1


Sportowe podsumowanie tygodnia

Pierwszy półmaraton - biegaj z głową


Wrażenia z pierwszego półmaratonu i podstawowa rada dla początkujących.

The Prodigy - The Fat Of The Land


20 lat jak jeden dzień

Virtualenv - odrębne środowiska pracy


Tworząc aplikacje w języku Python instalujemy różne pakiety. Co zrobić ...