Photek - Modus Operandi


10 czerwca 2018


Klasyka drum and bass

Drum and bass-u słucham od połowy lat 90-tych. Na moim blogu zachwalałem już płyty Adama F "Colours" oraz Goldiego "Timeless" (jakiś czas temu kupiłem fizyczne nośniki obu albumów). Dzisiaj chciałbym przypomnieć inny klasyk: Photek - Modus Operandi

Photek-a pewnie słyszeliście nie będąc nawet o tym świadomym. Rupert Parkes, bo tak nazywa się artysta ukrywający się pod pseudonimem Photek, to twórca muzyki do reklam telewizyjnych, filmów (np. Blade) oraz gier komputerowych a także ceniony twórca remiksów: tworzył remiksy dla Mobyiego oraz Daft Punk.

Moja pierwsza styczność z Photek to "Ni - Ten - Ichi - Ryu". Od razu spodobał mi się klimat i walka na samurajskie miecze. Nie było wokali - po prostu niesamowity instrumentalny utwór. Czytałem o wielkim albumie "Modus Operandi" jednak w tamtych czasach byłem mocno nakręcony na twórczość The Prodigy, The Chemical Brothers oraz Massive Attack. Dopiero kilka lat później wróciłem do Photek-a i jego magnum opus.

"Modus Operandi" we wrześniu będzie obchodził swoje 20-lecie, dlatego postanowiłem już teraz o nim napisać i przypomnieć ten niesamowity album. Zawiera 10 utworów - co ważne: utworów instrumentalnych. Spośród utworów niektóre, swoją szybkością i tajemniczym, mrocznym klimatem przypominają wspomniany "Ni-Ten ..." ("The Fifth Column", "Smoke Rings", "Trans 7"). Na płycie mamy także inną postać drum and bassu - ze spokojnym tempem oraz delikatnymi instrumentami  perkusyjnymi i strunowymi (tytułowy "Modus Operandi", "KJZ", "124"). Najlepsza w tej płycie jest różnorodność, mroczny klimat oraz "techniczność" i precyzyjność "cięć". To jedna z najważniejszych płyt gatunku, muzyki elektronicznej a także lat 90-tych. Zmieniła oblicze drum and bass oraz jungle a sam Photek w jednym z wywiadów stwierdził: "I remember when I finished making those tracks, I really did think: these can’t be any better, these are perfect."

W swojej dalszej twórczości Photek tworzył muzykę, którą zalicza się do innych gatunków muzycznych. Wielbicielom "Modus Operandi" polecam wspaniałą kompilacje "Form & Function", która także prezentuje utwory Photek-a z czasów gdy tworzył drum and bass.


Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Coś innego, coś lepszego?


Python to język programowania coraz częściej wybierany przez programistów aplikacji ...

Odrzucone pokolenie


Fotografia: Copyright 1995 XL Records.
Czasami mam dosyć wpółczesnej muzyki ...

gettex i lokalizacja aplikacji


Przetłumaczona aplikacja, może przyczynić się do wzrostu przychodów, ponieważ zwiększa ...

Raport sportowy #5


Zdjęcie: Semih Aydın, Unsplash

Coldcut ‎– Let Us Play!


Magiczna mieszanina

Wieczne Blue Lines


Artwork: Michael Nash, 3D-Del Naja
Ćwierćwiecze jednej z najważniejszych płyt ...