Photek - Modus Operandi


10 czerwca 2018


Klasyka drum and bass

Drum and bass-u słucham od połowy lat 90-tych. Na moim blogu zachwalałem już płyty Adama F "Colours" oraz Goldiego "Timeless" (jakiś czas temu kupiłem fizyczne nośniki obu albumów). Dzisiaj chciałbym przypomnieć inny klasyk: Photek - Modus Operandi

Photek-a pewnie słyszeliście nie będąc nawet o tym świadomym. Rupert Parkes, bo tak nazywa się artysta ukrywający się pod pseudonimem Photek, to twórca muzyki do reklam telewizyjnych, filmów (np. Blade) oraz gier komputerowych a także ceniony twórca remiksów: tworzył remiksy dla Mobyiego oraz Daft Punk.

Moja pierwsza styczność z Photek to "Ni - Ten - Ichi - Ryu". Od razu spodobał mi się klimat i walka na samurajskie miecze. Nie było wokali - po prostu niesamowity instrumentalny utwór. Czytałem o wielkim albumie "Modus Operandi" jednak w tamtych czasach byłem mocno nakręcony na twórczość The Prodigy, The Chemical Brothers oraz Massive Attack. Dopiero kilka lat później wróciłem do Photek-a i jego magnum opus.

"Modus Operandi" we wrześniu będzie obchodził swoje 20-lecie, dlatego postanowiłem już teraz o nim napisać i przypomnieć ten niesamowity album. Zawiera 10 utworów - co ważne: utworów instrumentalnych. Spośród utworów niektóre, swoją szybkością i tajemniczym, mrocznym klimatem przypominają wspomniany "Ni-Ten ..." ("The Fifth Column", "Smoke Rings", "Trans 7"). Na płycie mamy także inną postać drum and bassu - ze spokojnym tempem oraz delikatnymi instrumentami  perkusyjnymi i strunowymi (tytułowy "Modus Operandi", "KJZ", "124"). Najlepsza w tej płycie jest różnorodność, mroczny klimat oraz "techniczność" i precyzyjność "cięć". To jedna z najważniejszych płyt gatunku, muzyki elektronicznej a także lat 90-tych. Zmieniła oblicze drum and bass oraz jungle a sam Photek w jednym z wywiadów stwierdził: "I remember when I finished making those tracks, I really did think: these can’t be any better, these are perfect."

W swojej dalszej twórczości Photek tworzył muzykę, którą zalicza się do innych gatunków muzycznych. Wielbicielom "Modus Operandi" polecam wspaniałą kompilacje "Form & Function", która także prezentuje utwory Photek-a z czasów gdy tworzył drum and bass.


Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Kontrola nad schematem


South - po co i jak go używać?
Opis ...

Underworld - dubnobasswithmyheadman


Underworld to historia muzyki techno, house i trance

Symfony 2 - informacje i wrażenia


Symfony 2 miał premierę w ubiegłym roku i przez wiele ...

Aktywność na blogu


Czyli coś w trawie piszczy!

Domena, zmiany i plany


Nowy rok już niedługo. Aby dobrze go rozpocząć warto pewne ...

Django REST framework and AngularJS


Tutorial prezentujący wykorzystanie Django REST framework oraz AngularJS. Repozytorium dostępne ...