A Tribe Called Quest - Midnight Marauders


17 września 2016


Recenzja jednego z najlepszych albumów rap/hip-hop. Poznaj hip-hop wysokich lotów.

Od zawsze lubiłem muzykę elektroniczną a w okresie liceum interesował mnie także new metal. Hip-hop także lubiłem ale sprowadzało się to wyłącznie do Beastie Boys i ich "Hello Nasty". O A Tribe Called Quest nie słyszałem i w tamtym okresie nie znałem żadnego ich utworu. W BBC Radio 1 usłyszałem w 2009 audycję z okazji 30-lecia hip-hopu. Tak usłyszałem A Tribe Called Quest "Can i kick it". Spodobało mi się i postanowiłem zapoznać się bardziej z muzyką zespołu.

Grupa powstała w 1988 roku i jak do tej pory wydała 5 albumów (chociaż są zapowiedzi, że prawdopodobnie w 2016 zostanie wydany nowy). Nie będę pisał o historii grupy bo jest to wiedza dostępna chociażby z Wikipedii. Chciałbym podzielić się swoją opinią o trzecim albumie: "Midnight Marauders".

Lubię trzy pierwsze albumy A Tribe Called Quest. Sam nie wiem czy lepszy jest ich drugi album "The Low End Theory" czy opisywany. Obecnie bardziej podoba mi się "Midnight Marauders". W rożnych rankingach typu "Top 30" płyt hip-hopowych znajduje się w pierwszej dziesiątce.

A Tribe Called Quest to hip-hop i jazz. I to słychać. W utworze "Steve Biko (Stir It Up)" usłyszymy sample m.in. z utworu Michała Urbaniaka. Na albumie nie ma słabych numerów i trudno wybrać ten, który najbardziej mi się podoba ale jeżeli musiałbym to zrobić to pewnie wybrałbym "We Can Get Down". Ostatnio widziałem dokument "Beats, Rhymes & Life: The Travels of a Tribe Called Quest", w którym Q-Tip opisuje m.in proces pozyskania sampla do "Lyrics to Go". Mamy wspaniałe singlowe: "Award Tour" , "Electric Relaxation" oraz "Oh My God" oraz całą masę innych doskonałych utworów.

Napisałem o tym albumie nie tylko dlatego, że jest świetny ale także po to aby inni (Ci którzy nie znają) poznali A Tribe Called Quest lub zainteresowali się innym rodzajem hip-hopu (bo polskiego nie słucham i nie zamierzam). Podobny pozytywny charakter mają płyty De La Soul. ​

Obecnie w moim Top 3 najlepszych zespołów hip-hop/rap (w kolejności, która się zmienia) są: Beastie Boys, A Tribe Called Quest oraz De La Soul. 

Polecam "Midnight Marauders" i zachęcam do kupna płyty w sklepie. Po ponad 20 latach po ukazaniu można album kupić ją za nieduże pieniądze.

Ciekawostka: w dniu ukazania się albumu premierę miał także inny klasyczny album: Wu-Tang Clan "Enter the Wu-Tang (36 Chambers)", który także cenię ale bardziej lubię styl A Tribe Called Quest

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Inteligentne techno?


Fotografia: © Sony Music Entertainment (UK) Ltd.
Recenzja albumu "Leftism" ...

Własne znaczniki w szablonach


Przykład tworzenia znaczników i ich użycia w systemie szablonów Django. ...

Raport sportowy #2


Sportowe podsumowanie tygodnia

Czas na bieg


Powrót do biegania na świeżym powietrzu

Raport sportowy #9


Zdjęcie: Andrew Gook, Unsplash

Odrzucone pokolenie


Fotografia: Copyright 1995 XL Records.
Czasami mam dosyć wpółczesnej muzyki ...