Underworld - dubnobasswithmyheadman


17 czerwca 2017


Underworld to historia muzyki techno, house i trance

Pod koniec lat 90-tych pisano, że Underworld należy do wielkiej trójki (obok The Prodigy, The Chemical Brothers) tworzącej EDM z elementami muzyki rockowej.

Nie będę opisywał historii zespołu ale można powiedzieć, że "dubnobasswithmyheadman" to pierwsza płyta "nowego" Underworld i płyta zespołu, do której powracam najczęściej.

Płytę otwiera "Dark & Long", który w wersji "Dark & Long (Dark Train)" wraz z "Born Slippy" znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Trainspotting". Wersja albumowa, może jest mniej taneczna od znanego remiksu, ale też posiada swój urok. Kolejny jest ponad 13-minutowy "Mmm... Skyscraper I Love You". Trudno opisać co dzieje się w tym utworze - jest tak rozbudowany.

Numer 3 i 4 na albumie to pędzące: "Surfboy" oraz "Spoonman". Następny jest "Tongue" z fajnym brzmieniem gitary z dodatkiem echa. Kolejny jest "Dirty Epic" jeden z najlepszych utworów. "Cowgirl" to klubowy killer. Po nim mamy kończące album uspokajające słuchacza: "River Of Bass" oraz "M.E"

Pomimo tylko 9 utworów na płycie,  "dubnobasswithmyheadman" to bogactwo dźwięków. Nie jest to trance, house w stylu "umca umca". Gitary, klawisze a przede wszystkim wokal Karla Hyde-a. Niektórzy twierdzą, że brzmienie albumu to m.in. zasługa "klubowego obycia" Darrena Emersona (odszedł z zespołu po nagraniu 3 płyt). I pewnie mają rację choć uczestniczył on w nagraniu tylko kilku utworów na płycie a nawet po jego odejściu Underworld potrafi stworzyć bardzo dobre utwory.

Jeżeli zachęciłem, kogoś do poznania "dubnobasswithmyheadman" to polecam kupić wersję deluxe z 2014 roku. Oprócz lepszej zremasterowanej wersji otrzymujemy na drugiej płycie utwory, które są mocnymi elementami w całej dyskografii Underworld: "Rez", "Dirty", "Dark & Long (Dark Train)", "Spikee". Wersję deluxe można nabyć za cenę troszkę wyższą niż standardowa (warto dodać te 10-15 zł).

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Aphex Twin - SAW 85-92


Czy "Selected Ambient Works 85-92" to naprawdę najlepszy album IDM?

Isaac Asimov - "Ja, Robot"


Klasycznie o Trzech Prawach Robotyki

Raport sportowy #3


Zdjęcie: Pietro De Grandi, Unsplash

Efektywny Python. 59 sposobów na lepszy kod


Czy warto sięgnąć po książkę Bretta Slatkina i poznać sposoby ...

Django. Tworzenie aplikacji sieciowych


Kilka słów o książce napisanej przez Antonio Melé. Czy warto ...

Boards Of Canada - Music Has The Right ...


Jedna z najważniejszych płyt IMD, ambient, downtempo