Coldcut ‎– Let Us Play!


27 maja 2018


Magiczna mieszanina

Przyznam bez bicia - ten album odkryłem niedawno. Oczywiście słyszałem o Coldcut oraz Ninja Tune już w okolicach 1996 roku ale, niewiadomo dlaczego, nigdy nie przesłuchałem żadnego albumu grupy w całości. I to był błąd!

Lubię mieszaniny elektroniki, hip-hopu, trip-hopu, żywych instrumentów a "Let Us Play!" to wręcz magiczna mieszanina. Zespół Coldcut tworzą dwie osobistości: Matt Black oraz Jonathan More. Znani są przede wszystkim z łączenia w swojej muzyce sporej ilości gatunków muzycznych. Swoją muzykę uzupełniają samplami/dialogami, multimediami oraz obrazami wideo. Są także doskonałymi DJ-ami. Ich płyta "Journeys By DJ: 70 Minutes of Madness" to jeden z najlepszych mix albumów w historii a set z serii Essential Mix z 2006 to także historyczne dzieło.

"Let Us Play!" ukazał się w 1997 roku za pośrednictwem własnej wytwórni: Ninja Tune (nie będę pisał ale ta wytwórnia to wielki kawałek historii w muzyce alternatywnej/elektronicznej a oprócz Coldcut wydawała albumy takich wykonawców jak: The Herbaliser, Amon Tobin czy DJ Vadim). Na płycie NIE ma słabych utworów: "Return To Margin" (wolne, spokojne z super trąbką - bo to chyba trąbka?), szybkie ze zwariowanymi samplami "Atomic Moog 2000 (Post Nuclear Afterlife Lounge Mix)" oraz cudowny mix kawałek "More Beats + Pieces (Daddy Rips It Up Mix)" - mistrzostwo turnbalizmu! Kolejny jest "Rubaiyat", który jest moim faworytem na tym albumie. Warto dla utworu "Pan Opticon" obejrzeć wideoklip, bo przybliży to słuchacza do stylu/sposobu tworzenia muzyki przez Coldcut - jak idealnie muzyka pasuje do obrazu lub na obraz do muzyki.  "Music 4 No Musicians" lubię za czas trwania i atmosferę, która jest budowana przez te 7 minut. Utwór "Noah's Toilet" z wokalem Saleny Sallivy oraz breakdance-owy "Space Journey" (tak mi się kojarzy!). Kolejny jest klasyk "Timber" stworzony razem z Hexstatic (jeden z wirtuozów samplingu oraz podopieczny Ninja Tune). Album kończą "Every Home A Prison", "Cloned Again" oraz "I'm Wild About That Thing (The Lost Sex Tapes Position 1)" - masywne beaty, wykręcone wokale i niecodzienna atmosfera.

Album można kupić z dodatkową płytą CD-ROM zawierającą program komputerowy do samodzielnego miksowania sampli i plików wideo. W roku 1997 na pewno była to spora atrakcja - dzisiaj niekoniecznie, choć program działa. Dodatkowo zawarte zostały wideoklipy do niektórych utworów ale ich rozdzielczość jest bardzo niska jak na współczesne rozwiązania.

Polecam "Let Us Play!" a także remix album "Let Us Replay!" z remiksami, wersjami live oryginalnych utworów. Zachęcam także do zapoznania się z całą dyskografią Coldcut. Nie na każdym etapie kariery ich muzyka była identyczna: raz bardziej house-owa innym razem bardziej hip-hipowa, elektroniczna. Jeżeli jednak ktoś bardziej lubi "mieszaniny" dzwięków to powinien sięgnąć także po "Cold Krush Cuts" - super kompilacja + DJ Krush - ale o tym może w przyszłości.  

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Twórzmy aplikacje wspólnie!


Grzegorz Tatara "Koma Software" - Tworzymy nowoczesne, bezpieczne oraz użyteczne ...

Wieczne Blue Lines


Artwork: Michael Nash, 3D-Del Naja
Ćwierćwiecze jednej z najważniejszych płyt ...

Arkusze i xlwt


Przykład użycia biblioteki xlwt (scalanie, zwijanie wierszy, zamrażanie wierszy i ...

Isaac Asimov - "Ja, Robot"


Klasycznie o Trzech Prawach Robotyki

Marchewki?


Fotografia © XL Recordings 1999
Jeżeli nie lubisz muzyki house ...

Najlepsza książka do nauki Pythona


Moje wrażenia po lekturze "Wprowadzenie. Python" Wydanie IV