Aphex Twin - SAW 85-92


13 marca 2017


Czy "Selected Ambient Works 85-92" to naprawdę najlepszy album IDM?

Przeglądając zestawienia typu "najlepszy album EDM" lub "najlepszy album IDM" napotkamy w nich na pierwszy album Aphex Twin "Selected Ambient Works 85-92". O ile w zestawieniach dotyczących "Electronic dance music" album plasuje się na różnych miejscach to z pewnością  w zestawieniach dotyczących "Intelligent dance music" będzie się on znajdował w pierwszej trójce.

Album został wydany w 1992 roku a jego autor Richard David James miał 14 lat gdy tworzył pierwsze dźwięki zawarte na albumie. We wkładce do zremasterowanej wersji albumu, możemy wyczytać, że na spotkanie do wytwórni  R&S Records młody Richard przybył z dużą ilości muzyki nagranej na kasetach magnetofonowych. Będąc pod wielkim wrażeniem muzyki nagranej przez młodego Brytyjczyka zdecydowano się utworzyć Apollo Records oraz wypuścić album będący zbiorem najlepszych utworów.

Album zawiera 13 utworów składających się na 74 minuty muzyki, która stała się źródłem inspiracji dla innych twórców muzyki elektronicznej (i nie tylko elektronicznej) oraz jest wyznacznikiem lat 90-tych. Album, pomimo swojej nazwy, nie jest zbiorem wyłącznie ambientowych utworów. To mieszanina ambientu, techno, acid, breakbeatu i sam Richard wie czego jeszcze. Nie ma sensu opisywać każdego utworu, bo wszystkie są doskonałe i wprowadzają słuchacza w inną podróż dźwiękową. Jeżeli miałbym wybrać jeden utwór to z całą pewnością byłby to "Xtal" ze wspaniałą kobiecą wokalizą (jeśli można to w ogóle nazwać wokalem).

Słuchacze mogą znać Jamesa za sprawą teledysków do utworów: "Come to Daddy" czy "Windowlicker" ale pierwsza płyta to zupełnie inna muzyka (każda płyta Aphex Twin to inny styl). Jest to moja ulubiona płyta Aphex Twin, ponieważ jest najbardziej dostępna dla słuchacza. Nie oznacza, to że kolejne albumy są złe. Polecam zapoznać się ze wszystkimi albumami Aphex Twin i utworzyć własny ranking.
 


Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

ACL


Rozszerzone uprawnienia w systemie plików.

Schematy finansowe


"Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie". Wrażenia.

Arkusze i xlwt


Przykład użycia biblioteki xlwt (scalanie, zwijanie wierszy, zamrażanie wierszy i ...

Photek - Modus Operandi


Klasyka drum and bass

Warning: this LDM has ...


Co zrobić gdy GRUB nie może zapisać tablicy partycji do ...

Raport sportowy #2


Sportowe podsumowanie tygodnia