TDD w praktyce


5 grudnia 2016


Słów kilka o książce przedstawiającej zagadnienia związane z testowaniem aplikacji.

Książka "TDD w praktyce. Niezawodny kod w języku Python" autorstwa Harry'ego J.W. Percivala to książka dobra dla doświadczonego programisty, który chce zgłębić/poznać techniki TDD. Jest to jednocześnie książka bardzo dobra dla początkującego programisty, który nie miał styczności z Django.

Osoby rozpoczynające przygodę z programowaniem , z wykorzystaniem Django, znajdą w książce kurs tworzenia prostej aplikacji zgodnie z koncepcjami TDD. Poznają podstawy tworzenia modeli, widoków, szablonów, formularzy itp. a jednocześnie będą tworzyć testy funkcjonalne oraz jednostkowe. Oprócz tego dowiedzą się jak używać system kontroli wersji Git, poznają podstawy Bootstrap-a oraz innych mniej/bardziej pożytecznych rozwiązań.

Doświadczeni programiści, czytając książkę, mogą także odkryć nowe element, uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą testowania aplikacji Django. W książce zawarto przykłady użycia Nginx (serwer webowy), Fabric (zautomatyzowane wdrożenie) oraz Jenkins (ciągła integracja) więc nie skupia się ona wyłącznie na testowaniu aplikacji. 

Książka porusza wiele zagadnień i skupia się na używaniu wielu rozwiązań oraz narzędzi. Dla jednych może być to zaleta ponieważ zostaną nakierowani i sami będą szukać wiedzy. Dla drugich (zwłaszcza początkujących programistów) ogrom tematów może być trochę przytłaczający.

Jedną z wad książki jest to, że autor używa systemu Persona firmy Mozilla w celu autoryzacji. Obecnie ten system nie jest już rozwijany (w roku 2014 projekt był aktywny więc książka była wtedy aktualna). Pewnie w drugim wydaniu książki w odniesieniu do tego fragmentu książki zostanie wprowadzona zmiana.

Podsumowując. Jeżeli programujesz w Python/Django sięgnij po tę książkę aby poznać techniki testowania aplikacji. Być może kiedyś będziesz tworzył większy system a wtedy zastosowanie opisanych w książce technik pozwoli zaoszczędzić nerwów, uczyni kod łatwy w utrzymaniu i pozwoli stworzyć wolny (a przynajmniej w dużym stopniu ograniczony) od błędów system.

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Arkusze i xlwt


Przykład użycia biblioteki xlwt (scalanie, zwijanie wierszy, zamrażanie wierszy i ...

Wszechogarniająca chemia


Fotografia: © Virgin Records Ltd
Recenzja albumu "Surrender" The Chemical ...

Odrobina relaksu


Fotografia - Tom Hingston
© EMI Records Ltd.
Recenzja albumu ...

Virtualenv - odrębne środowiska pracy


Tworząc aplikacje w języku Python instalujemy różne pakiety. Co zrobić ...

Coldcut ‎– Let Us Play!


Magiczna mieszanina

Raport sportowy #5


Zdjęcie: Semih Aydın, Unsplash