Efektywny Python. 59 sposobów na lepszy kod


17 października 2016


Czy warto sięgnąć po książkę Bretta Slatkina i poznać sposoby na "efektywnego" programistę języka Python.

Z uwagi na to, że człowiek uczy się całe życie postanowiłem sięgnąć po książkę "Efektywny Python. 59 sposobów na lepszy kod". Brett Slatkin, starszy inżynier oprogramowania w Google, jest autorem książki, która ma na celu przedstawić "najlepsze praktyki programowania w Pythonie".

Książka zbudowana jest na zasadzie 59 porad zorganizowanych w 8 rozdziałach. Co ważne rozdziały mają logiczny podział - nie tylko pod względem trudności (jak zwykle łatwiejsze kwestie na początku) ale także po części zgodnie z cyklem wytwarzania oprogramowania (np. na początku mamy elementy programowania: listy, funkcje, klasy, moduły a następnie wskazówki dotyczące pracy z kodem oraz programistami oraz wskazówki na temat wdrożenia oprogramowania).

Najważniejsze, że porady nie są ze sobą powiązane i w dowolnej chwili możemy skorzystać z dowolnej z 59 wskazówek bez wymogu czytania całej książki. Autor stara się na początku każdej porady zaprezentować zły/niepoprawny sposób programowania a następnie opisuje oraz prezentuje kod zgodny ze stylem programowania stworzonym przez społeczność języka Python.

Książkę polecam, każdemu programiście Pythona a najbardziej tym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem. Niestety dla kogoś kto już programuje w Pythonie spora cześć książki będzie jedynie sposobem na przypomnienie pewnych elementów (np. pisanie dokumentacji, konieczność testowania, używanie pip, środowiska wirtualne itp.)

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Aktywność na blogu


Czyli coś w trawie piszczy!

Haystack, Whoosh i błąd


Wyszukiwanie pełnotekstowe w Django z wykorzystaniem Haystack oraz Whoosh a ...

Inteligentne techno?


Fotografia: © Sony Music Entertainment (UK) Ltd.
Recenzja albumu "Leftism" ...

Coś innego, coś lepszego?


Python to język programowania coraz częściej wybierany przez programistów aplikacji ...

PostGIS + GeoDjango


Przykład wykorzystania przestrzennej bazy danych oraz frameworka GeoDjango.

Schematy finansowe


"Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie". Wrażenia.