Django. Tworzenie aplikacji sieciowych


13 marca 2017


Kilka słów o książce napisanej przez Antonio Melé. Czy warto przeczytać?

Staram się czytać najnowsze publikacje dotyczące Django/Python. Na początku roku zainteresowała mnie książka Antonio Melé "Django. Praktyczne tworzenie aplikacji sieciowych" wydana na polskim rynku przez Helion. Pomimo ceny 77 zł umieszczonej na książce spokojnie można ją kupić za około 50 zł. Zainteresowała mnie logicznym spisem treści. Głównym powodem kupna była chęć odświeżenia wiedzy oraz poznania nowych aspektów pracy z Django.

Na okładce książki możemy przeczytać: "Krok po kroku pokazano tu pełny proces tworzenia profesjonalnego oprogramowania ..." i rzeczywiście tak jest. Rozpoczynamy pracę z Django od instalacji oraz prostego projektu bloga, przedstawiającego podstawowe elementy frameworka (jeżeli znacie oficjalny tutorial Django to rozdział ten nie wprowadza nowej wiedzy). W kolejnych rozdziałach czytelnik poznaje wiedzę o formularzach, autoryzacji, contenttypes, sygnałach, lokalizacji, REST aż po samo wdrożenie.

Książka to doskonały przewodnik dla osoby uczącej się Django oraz doskonałe narzędzie dla programisty Django, który szybko chce odświeżyć wiedzę o frameworku (czasami można spotkać jakiś nowy element pominięty podczas wcześniejszej pracy z dokumentacją Django).

Jedynym elementem, który mnie irytował to zbytnie prowadzenie za "rękę". Co kilka stron możemy przeczytać: zrób "makemigrations", zrób "migrate" wraz z zrzutami konsoli. Element wprowadzony w jednym z rozdziałów nie powinien być w identyczny sposób powielany w kolejnych rozdziałach (chociaż rozumiem, że osobom rozpoczynającym naukę taki styl może odpowiadać).   

Kończąc. Jeżeli zaczynasz przygodę z Django - koniecznie przeczytaj. Jeżeli pracujesz z Django także przeczytaj dla utrwalenia wiedzy i poznania elementów pominiętych w dotychczasowej nauce.

Uwaga!
W książce autor tworzy projekty w Django 1.8 więc chcąc tworzyć projekty w Django 1.10 konieczna będzie lektura oficjalnej dokumentacji.

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

The Prodigy - The Day Is My Enemy Remixed


Co sądzę o płycie z remixami i bonusowymi utworami?

Warning: this LDM has ...


Co zrobić gdy GRUB nie może zapisać tablicy partycji do ...

Underworld - dubnobasswithmyheadman


Underworld to historia muzyki techno, house i trance

Photek - Modus Operandi


Klasyka drum and bass

Coś innego, coś lepszego?


Python to język programowania coraz częściej wybierany przez programistów aplikacji ...

PostGIS i przestrzenna baza danych


Na system GIS składa się kilka elementów wśród, których można ...