Django. Tworzenie aplikacji sieciowych


13 marca 2017


Kilka słów o książce napisanej przez Antonio Melé. Czy warto przeczytać?

Staram się czytać najnowsze publikacje dotyczące Django/Python. Na początku roku zainteresowała mnie książka Antonio Melé "Django. Praktyczne tworzenie aplikacji sieciowych" wydana na polskim rynku przez Helion. Pomimo ceny 77 zł umieszczonej na książce spokojnie można ją kupić za około 50 zł. Zainteresowała mnie logicznym spisem treści. Głównym powodem kupna była chęć odświeżenia wiedzy oraz poznania nowych aspektów pracy z Django.

Na okładce książki możemy przeczytać: "Krok po kroku pokazano tu pełny proces tworzenia profesjonalnego oprogramowania ..." i rzeczywiście tak jest. Rozpoczynamy pracę z Django od instalacji oraz prostego projektu bloga, przedstawiającego podstawowe elementy frameworka (jeżeli znacie oficjalny tutorial Django to rozdział ten nie wprowadza nowej wiedzy). W kolejnych rozdziałach czytelnik poznaje wiedzę o formularzach, autoryzacji, contenttypes, sygnałach, lokalizacji, REST aż po samo wdrożenie.

Książka to doskonały przewodnik dla osoby uczącej się Django oraz doskonałe narzędzie dla programisty Django, który szybko chce odświeżyć wiedzę o frameworku (czasami można spotkać jakiś nowy element pominięty podczas wcześniejszej pracy z dokumentacją Django).

Jedynym elementem, który mnie irytował to zbytnie prowadzenie za "rękę". Co kilka stron możemy przeczytać: zrób "makemigrations", zrób "migrate" wraz z zrzutami konsoli. Element wprowadzony w jednym z rozdziałów nie powinien być w identyczny sposób powielany w kolejnych rozdziałach (chociaż rozumiem, że osobom rozpoczynającym naukę taki styl może odpowiadać).   

Kończąc. Jeżeli zaczynasz przygodę z Django - koniecznie przeczytaj. Jeżeli pracujesz z Django także przeczytaj dla utrwalenia wiedzy i poznania elementów pominiętych w dotychczasowej nauce.

Uwaga!
W książce autor tworzy projekty w Django 1.8 więc chcąc tworzyć projekty w Django 1.10 konieczna będzie lektura oficjalnej dokumentacji.

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

Efektywny Python. 59 sposobów na lepszy kod


Czy warto sięgnąć po książkę Bretta Slatkina i poznać sposoby ...

ReportLab PDF


Opis biblioteki służącej do tworzenia plików PDF. Przykłady tworzenia tabeli ...

Potrzeba udokumentowania ...


Sphinx - przykłady wykorzystania generatora dokumentacji. Tworzenie dokumentacji już nigdy ...

Inteligentne techno?


Fotografia: © Sony Music Entertainment (UK) Ltd.
Recenzja albumu "Leftism" ...

ACL


Rozszerzone uprawnienia w systemie plików.

Wszechogarniająca chemia


Fotografia: © Virgin Records Ltd
Recenzja albumu "Surrender" The Chemical ...