Isaac Asimov - "Ja, Robot"


3 kwietnia 2018


Klasycznie o Trzech Prawach Robotyki

Jakiś czas temu postanowiłem powrócić do elementów mojego życia, które kiedyś sprawiały mi frajdę. Jednym z nich było czytanie książek. O ile w ostatnich latach czytałem książki "techniczne" związane z programowaniem to nie poświęcałem czasu na zapoznanie się z książkami wykraczającymi poza profil zawodowy.

Ale co czytać? W obecnych czasach wiele osób a nawet "wszyscy" piszą książki. Musiałem zrobić jakiś plan i z racji tego, że lubię klimaty science fiction mój wybór padł na kanon literatury science fiction.

W dzisiejszym wpisie chciałbym zachęcić do poznania "Ja, Robot" Isaaca Asimova. Wydana przez Dom Wydawniczy „Rebis” książka składa się z 9 opowiadań, które tematyką związane są z Prawami Robotyki Asimova.  Stworzone prawa opisywać miały relacje pomiędzy zaawansowanymi, myślącymi maszynami a człowiekiem.

Autor już w latach 40-tych ubiegłego wieku stawiał sobie pytania dotyczące funkcjonowania robotów i ludzi a także skomplikowanych relacji pomiędzy sztuczną a naturalną inteligencją. W obecnych czasach problem nadal jest aktualny - coraz więcej elementów naszego życia jest sterowanych przez maszyny i mogą one kiedyś zacząć zagrażać człowiekowi. Bill Gates, Elon Musk a także, zmarły niedawno, Stephen Hawking sceptycznie nastawieni są do rozwoju SI.  

Zawarte w zbiorze opowiadania przedstawiają zachowania ludzi oraz robotów i pozwalają zaobserwować jak trudne to mogą być relacje. Czy robot może wychowywać dziecko i jakie to może mieć konsekwencje? Czy robot może kłamać i czy rzeczywiście kłamie? Dlaczego robot nie wykonuje rozkazu i czy robi to naprawdę wbrew człowiekowi? Pytań tego typu można stawiać bez liku. Przedstawione w opowiadaniach sytuacje otwierają nasz umysł na wiele pytań i uświadamiamy sobie jak skomplikowanym i odpowiedzialnym procesem jest tworzenie maszyn, które mają pomagać ludziom w codziennym życiu.

Jeżeli interesuje Cię tematyka robotów, "świadomość" robotów i umiejscowienie człowieka w świecie robotów to polecam, tę jedną z najważniejszych powieści science fiction (można tak powiedzieć, ponieważ opowiadania są w pewien sposób powiązane).

Kilka lat temu powstał film o tym samym tytule ale są to jednak zupełnie inne dzieła, dlatego polecam przeczytać książkę. 

Co zawiera blog?

Na blogu umieszczam wpisy dotyczące mojej pracy, zainteresowań. Głowna tematyka to programowanie oraz recenzje płyt oraz książek.

South i "Cannot freeze..."


Wpis prezentuje rozwiązanie problemu związanego z South gdy typ pola ...

Pierwszy półmaraton - biegaj z głową


Wrażenia z pierwszego półmaratonu i podstawowa rada dla początkujących.

Najlepsza książka do nauki Pythona


Moje wrażenia po lekturze "Wprowadzenie. Python" Wydanie IV

Schematy finansowe


"Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie". Wrażenia.

Raport sportowy #3


Zdjęcie: Pietro De Grandi, Unsplash

Potrzeba udokumentowania ...


Sphinx - przykłady wykorzystania generatora dokumentacji. Tworzenie dokumentacji już nigdy ...